Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@rozwodykatowice.com
Pt- Pn 8:30-18:30 +48 535 250 484
kontakt@rozwodykatowice.com
Profesjonalni prawnicy
adwokaci i radcowie prawni
Doświadczenie
Ponad 1.000 Klientów
Numer #1
w Katowicach
Bezpłatna wycena

Ile trwa rozwód w Katowicach ?

Czas trwania postępowania o rozwód w Sądzie Okręgowym w Katowicach jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym z nich jest zakres prowadzonej sprawy, a mianowicie czy małżonkowie wnoszą o orzeczenie winy, czy są zgodni, aby rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie.

Ile trwa rozwód z orzeczeniem winy?

Orzeczenie winy ma wpływ na czas trwania postępowania, ponieważ w takich sprawach na małżonkach spoczywa obowiązek udowodnienia winy drugiej strony. Profesjonalny pełnomocnik, tj. adwokat lub radca prawny, składa w piśmie procesowym odpowiednio sformułowane wnioski dowodowe, takie jak przesłuchanie świadków.

Sąd zobowiązany jest przeprowadzić postępowanie dowodowe, zgodnie z żądaniem stron. Musi więc wezwać świadków i wyznaczyć rozprawę lub rozprawy, aby ich przesłuchać. Następnie sąd musi ocenić materiał dowodowy i rozstrzygnąć kwestię winy.

Postępowanie, w którym orzeka się winę, może trwać w Sądzie w Katowicach od 6 do 24 miesięcy.

Ile trwa rozwód bez orzekania winy?

W sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni, aby rozwiązać małżeństwo bez orzekania winy, wówczas sąd nie ma obowiązku przeprowadzać tak szczegółowo postępowania dowodowego. Nie musi także wzywać świadków na przesłuchanie.

Postępowanie bez orzekania winy w Sądzie Okręgowym w Katowicach może zatem zakończyć się na pierwszym posiedzeniu. Wówczas czas trwania postępowania może się skrócić do około 6 miesięcy.

Opieka nad dziećmi a czas trwania postępowania o rozwód

Kolejną sprawą, która może mieć duży wpływ na czas trwania postępowania o rozwód, jest kwestia związana z władzą rodzicielską. Gdy obydwoje z małżonków pragną mieć powierzoną władzę rodzicielską, sąd zmuszony jest do ustalenia, któremu z rodziców przyznać ten przywilej. Brak porozumienia między rodzicami spowoduje, że Sąd wyśle rodzinę na badania przez Zespół Specjalistów Sądowych. W skład tego zespołu wchodzą specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki oraz psychiatrii. Cała rodzina uczestniczy w badaniu, a Zespół wydaje kompleksową opinię i wysyła ją do sądu. Ta procedura może trwać od 6 do 12 miesięcy w zależności od dyspozycyjności specjalistów.

Jaki rozwód jest najszybszy?

Najszybszy jest rozwód, w którym małżonkowie są zgodni, co do tego, aby rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie. Ponadto, gdy małżonkowie są zgodni co do opieki nad dziećmi i wysokości alimentów, wówczas Sąd rozwiąże małżeństwo na pierwszym posiedzeniu. Taka sprawa może trwać około 6 miesięcy.

Zapraszamy do lektury

Czytaj więcej

Blog

Na naszym blogu znajdziesz wiele informacji, które dotyczą prowadzenia postępowania o rozwód. Oprócz artykułów możesz także oglądnąć filmy oraz animacje na ten temat. Życzy miłej lektury !

Ostatnie wpisy

czy długi męża przechodzą na żonę
Czy długi męża przechodzą na żonę?
21 maja 2024
egzekucja kontaktów z dzieckiem
Egzekucja kontaktów z dzieckiem
8 maja 2024
Alimenty dla żony
Alimenty dla żony – szczegółowy przewodnik
17 kwietnia 2024